Počela javna rasprava o Nacrtu Gender akcionog plana Općine Novi Grad Sarajevo
Nakon što je Općinsko vijeće Novi Grad Sarajevo 28. septembra usvojilo Nacrt Gender akcionog plana (GAP) Općine za period 2023-2027., nacrt ovog dokumenta objavljen je na zvaničnoj web stranici Općine Novi Grad i stavljen u javnu raspravu u trajanju od 60 dana.
Učesnici u javnoj raspravi su vijećnici Općinskog vijeća Novi Grad Sarajevo, političke partije koje participiraju u OV, klubovi vijećnika, radna tijela OV, općinske služba, udruženja građana, stanovnici općine Novi Grad i ostali zainteresovani subjekti.
Učesnici javne rasprave mogu prijedloge, primjedbe, mišljenja i sugestije dostavljati elektronskim putem na e-mail: lejlatikvesa@novigradsarajevo.ba, putem pošte na adresu Bulevar Meše Selimovića br. 97 ili lično na protokol Općine Novi Grad Sarajevo do 28. novembra 2023. godine.
Radni tim za izradu Gender akcionog plana Općine Novi Grad, kao nosilac javne rasprave, kontinuirano prikuplja i analizira pristigle prijedloge i sugestije, u skladu s utvrđenim planom rada tokom trajanja javne rasprave o navedenom dokumentu.
“Nakon što je Općinsko vijeće usvojilo Nacrt Gender akcionog plana, Općina Novi Grad se i formalno svrstala u red općina koje kroz ovakav strateški dokument brinu o ravnopravnosti spolova. Naročito je to aktuelno i značajno nakon stravičnih zločina femicida u našoj zemlji, zločina koji su bolna činjenica da u ovoj oblasti još mnogo moramo raditi kako bi prevenirali ovakve, ali i druge devijacije. Pred Vijećem je zadatak da uz poboljšanja GAP-a usvoji prijedlog ovog dokumenta, a na općinskim službama da temeljito i predano realizuju aktivnosti iz Gender akcionog plana”, istakao je Mirza Memišević, koordinator Radnog tima za izradu GAP-a Općine Novi Grad Sarajevo.
Gender akcioni plan (GAP) je strateško-planski dokument Općine koji svojom implementacijom treba da potiče budući rast i razvoj zajednice, te unaprijedi ravnopravnost spolova u zajednici. Projekt se realizira uz podršku Gender centra Vlade FBiH.
Ovaj dokumenat sadrži strateške ciljeve, programe i mjere za ostvarivanje ravnopravnosti spolova u svim oblastima društvenog života i rada, u javnoj i privatnoj sferi na području najmnogoljudnije općine u Bosni i Hercegovini, općine Novi Grad Sarajevo.
Zakon o ravnopravnosti spolova BiH propisuje da su svi organi vlasti dužni da donose mjere, planiraju budžete i da otklone eventualnu neravnopravnost spolova, odnosno diskriminaciju, u skladu s tim Općina Novi Grad Sarajevo već odavno je primjer dobre prakse, saopćeno je iz Općine Novi Grad Sarajevo.