Nekadašnji zloglasni logor “Kod Sonje” u Vogošći postaje Muzej stradanja
Sanacija i rekonstrukcija prostora i objekata nekadašnjeg zloglasnog agresorskog logora Kon-Tiki u Vogošći, koji će uskoro postati Muzej stradanja građana Bosne i Hercegovine, počela je danas.
Na ovom mjestu, tokom protekle agresije na Republiku Bosnu i Hercegovinu, pripadnici Vojske RS uspostavili su logor koji je bio mučilište brojnih zarobljenih građana i građanki Vogošće, Sarajeva, Nahoreva, Sokoca, Ilijaša i Visokog. U “bunkeru” koji se nalazio pored objekta Kon-Tiki i koji je zapravo bio logor bilo je zatočeno oko 800 Bošnjaka i ostalih građana i građanki BiH koji su tu prošli neviđene torture. Oko 400 njih je ubijeno ili odvedeno u nepoznatom pravcu.
“Ovdje su bili zatvarani i muškarci i žene i djeca. Zatvorenici su prolazili različite vrste trotura, od psihičkih do fizičkih, ubacivanja dimnih granata, uvođenja pasa unutra. Brojni su izvođeni i odvedeni u nepoznato”, kazao je Eset Muračević bivši zatočenik ovog logora u kojem je proveo sedam mjeseci.
Ministar za boračka pitanja KS Omer Osmanović govorio je važnosti postojanja ovog memorijalnog kompleksa za budućnost ističući kako će Ministarstvo neprekidno raditi na kulturi sjećanja.
“Žeđ za pravdom je neodvojiva od žeđi za istinom. Mi ćemo kroz projekt ovog muzeja, u kojem su se događali razni zločini i zvjerstva nad zatočenicima, na jedan sistemski način pričati o istini na ovim prostorima. Očekujem da će ovo mjesto ponukati mnogo ljudi da ispričaju svoje priče koje su skrivene u njima, iz kojih mogu proizaći nove krivične prijave protiv zločinaca”, istakao je Osmanović.
Podsjetio je da je projekt uređenja i adaptacije ovog prostora Odlukom Skupštine Kantona Sarajevo iz 2006. godine, naveden kao jedan od potprojekata mapiranja opsade Sarajeva 1992-1995. Ministarstvo za boračka pitanja i Vlada Kantona Sarajevo su krajem 2022. godine otkupili zemljište i prateće objekte. U mjesecu februaru 2023. godine, izvršena je primopredaja, i prostor i objekti dati su na upravljanje Fondu Memorijala Kantona Sarajevo, sadašnjem Memorijalnom centru Sarajevo (MCS). Za manje od godinu dana, MCS je uspio pribaviti svu dokumentaciju i dozvole potrebne za početak izvođenja radova na objektu Kon-Tikija.
Kompleks Muzeja, čiji će centralni dio biti nekadašnji ugostiteljski objekt obuhvatit će i rekonstruisani i dograđeni objekt u kojem će biti smješten istraživačko-dokumentacioni centar, a sastavni dio muzejske postavke će biti i rekonstruisani bunker.
“U ovom kompleksu će biti smještena i arhivska zgrada Memorijalnog centra Sarajevo koja bi trebala da sačuva sve dokumente iz perioda agresije na RBiH i da na taj način ovo postane mjesto koje će pružiti sve potrebne i relevantne informacije o logorima u BiH, torture i mučenja kroz koje su građani prolazili. Isto tako, namjera nam je da otvorimo vrata naučnim radnicima i istraživačima iz BiH i svijeta, da na jednom mjestu pristupe dokumentima, rade analize i studije u budućnosti, kada je u pitanju ovaj period”, izjavio je direktor Memorijalnog centra Sarajevo Ahmed Kulanić.
Načelnik Općine Vogošća Migdad Hasanović kazao je kako je posebno važan sistemski pristup u budućem djelovanju ovog kompleksa.
“Vrlo je važno da će se pristupiti sistemskom prikupljanju arhivske građe ne samo vezano za teritorij Vogošće nego i cijele BiH i da će se konačno činjenice slagati na jedan pravi sistematski i naučni način, da ne bi doživljavali ono što doživljavamo danas a to je revizija historije i vraćanje i veličanje nekih zločinačkih ideja”, istakao je Hasanović.