Dani umjetnosti UNSA: Prikaz studentskog stvaralaštva i umjetničke izvrsnosti

Univerzitet u Sarajevu i ove godine organizuje “Dane umjetnosti”, koji će biti održani od 26. do 31. maja u saradnji sa tri umjetničke akademije: Akademijom likovnih umjetnosti, Akademijom scenskih umjetnosti i Muzičkom akademijom.
Ovaj interdisciplinarni umjetnički program realizira se u saradnji sa 18. Majskim muzičkim svečanostima, kojima se ove godine obilježava i 70 godina postojanja i kontinuiranog rada Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu, saopćila je Služba za odnose s javnošću UNSA.
U okviru manifestacije biće prikazani studentski filmovi na Akademiji scenskih umjetnosti. Između ostalih bit će prikazani višestruko nagrađivani studentski filmovi, kao i ispitna predstava “Da riječ stvorim” studentice režije Ajše Đuherić, u klasi prof. Srđana Vuletića, prof. Elmira Jukića i više asistentice Selme Spahić.
Akademija likovnih umjetnosti priprema izložbu “Dimenzije doživljaja”, s radovima studenata Odsjeka za slikarstvo, nastalim pod mentorstvom profesorice i voditeljice projekta Natalije Salikhovich.
Otvaranje izložbe zakazano je za 31. maj u u Historijskom muzeju BiH, uz nastup Impro ansambla Muzičke akademije s izvedbom koncerta “Dimensional Drift”, razvijenim pod umjetničkim vodstvom dr. Hanan Hadžajlić, više asistentice na Odsjeku za kompoziciju Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu.
Projekat predstavlja primjer uspješne, kontinuirane saradnje studenata Akademije likovnih umjetnosti i Asocijacije studenata Muzičke akademije (ASMAS), koji kroz zajedničke inicijative aktivno doprinose javnoj prezentaciji njihovog umjetničkog rada, ostvaruju profesionalnu interakciju i uspostavljaju nove ideje unutar umjetničkog života Sarajeva, čime ujedno jačaju veze između obrazovnih i kulturnih institucija.
Poseban segment Dana umjetnosti čini radionica “Trauma i umjetnost”, koju na Akademiji scenskih umjetnosti organizuje udruženje „Zaboravljena djeca rata“.
Radionica predstavlja jedinstvenu priliku za studente da kroz kombinaciju teatra, plesa i akademskog pristupa istražuju kompleksne teme traume i iscjeljenja.
Radionicu će voditi profesor Darrel Toulon, renomirani režiser, bivši direktor Opere u Gracu i jedan od vodećih evropskih eksperata za rad s traumom kroz umjetnost. Toulon je razvio inovativnu metodologiju koja omogućava sigurno istraživanje traumatskih iskustava kroz teatar, bez retraumatizacije učesnika.
Stručnu podršku pružit će psiholog Ivana Koh, koja će pratiti emocionalni i edukativni odgovor studenata te evaluirati učinak radionice.
Radionica se zasniva na dokumentarno-plesnoj predstavi “U ime oca”, transdisciplinarnom projektu koji spaja umjetnost, politički relevantan teatar i akademsko istraživanje.
Predstava je nastala u saradnji s univerzitetima u Birminghamu i Leipzigu, uz podršku EU Horizon 2020 programa i Austrijskog kulturnog foruma u Sarajevu. Radionica je namijenjena studentima/icama Akademije scenskih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu.
Ulaz na sve događaje u okviru Dana umjetnosti je slobodan i otvoren za javnost.