Despića kuća ponovo otvorena za posjetioce
Nakon završene obnove Svrzine kuće, danas je, na pravoslavni Božić, svečano otvorena i Despića kuća, jedan od najvažnijih kulturno-historijskih objekata u Sarajevu.
Ovaj nosilac kulturnog naslijeđa, koji je dio Muzeja Sarajeva, prošao je kroz opsežnu restauraciju koja je obuhvatila zamjenu stolarije, krečenje, konzervatorsko-restauratorske radove, te detaljno čišćenje i uređenje prostora. Sve ove mjere poduzete su kako bi se očuvala autentičnost ovog jedinstvenog spomenika kulture.
Obnova Despića kuće bila je moguća zahvaljujući podršci Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo i Vlade KS, koji su obezbijedili potrebna sredstva za obnovu ovog arhitektonskog dragulja.
Ministar kulture i sporta KS Kenan Magoda, poručio je da je očuvanje kulturnog naslijeđa ključno za buduće generacije.
“Despića kuća nije samo građevina, ona je simbol našeg identiteta, naše tradicije i naše prošlosti. Svečano otvaranje obnovljene Despića kuće na ovaj praznični dan podstiče nas da i dalje ulažemo u očuvanje našeg naslijeđa i da sarađujemo kako bismo očuvali vrijedne dijelove naše historije”, rekao je ministar Magoda.
On je također naglasio kako je Ministarstvo kulture i sporta KS u saradnji s Muzejom Sarajeva i Zavodom za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS ostvarilo značajan uspjeh, te je najavio da će se radovi nastaviti, uključujući obnovu fasade Despića kuće, uz pomoć Grada Sarajeva.
Premijer KS Nihad Uk naglašava da je Vlada KS posvećena očuvanju naše kulturne baštine, što pokazuje kroz značajna ulaganja u obnovu kulturno-historijskih objekata u Sarajevu.
“Posebnu draž ovom objektu daje činjenica da je u njemu održana prva pozorišna predstava u Sarajevu. Ova kuća nije samo simbol bogate prošlosti Sarajeva, već i svjedočanstvo o suživotu, raznolikosti i zajedništvu koje oduvijek karakterišu našu sredinu. Zahvaljujući predanom radu svih uključenih u ovaj projekt, uspjeli smo sačuvati priče o porodici Despić, o Sarajevu i o vremenu kada su različite kulture, vjere i običaji stvarali jedinstvenu harmoniju”, rekao je premijer Uk i pozvao sve građane i posjetitelje da posjete Despića kuću i urone u njenu priču.
Direktor Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa KS, Boris Trapara, istakao je da je projekt obnove Despića kuće bio multidisciplinaran.
“Despića kuća je reprezentativni primjer arhitektonskog razvoja od osmanskog perioda do austrougarskog doba. Aktivno smo učestvovali u svim fazama obnove, uključujući sanaciju pukotina, konzervatorsko-restauratorske radove i istraživanje koje je prethodilo samoj obnovi”, izjavio je direktor Trapara.
Direktorica Muzeja Sarajeva Indira Kučuk Sorguč, naglasila je važnost revitalizacije fasade, koja je planirana za 2025. godinu, zahvaljujući odluci Gradskog vijeća Sarajeva.
“Despića kuća je neprocjenjivo naslijeđe, a zahvaljujući pravoslavnim Sarajlijama koji su ovu kuću ostavili u naslijeđe, danas imamo priliku čuvati i prikazivati bogatstvo naše kulturne baštine. Hvala svima koji su pomogli u obnovi ovog objekta”, izjavila je Kučuk Sorguč.
Despića kuća, koja datira iz kraja 17. stoljeća, pripadala je uglednoj trgovačkoj porodici Despić, a danas je nacionalni spomenik Bosne i Hercegovine. Smještena je na uglu Obale Kulina bana i Despićeve ulice, u starom dijelu Sarajeva, i predstavlja jedinstveni primjer života bogate srpske pravoslavne trgovačke porodice u Sarajevu.
Za sve posjetitelje, Despića kuća ostaje otvorena kao muzejski objekat, koji nudi uvid u život i tradiciju porodice Despić, kao i kulturnu baštinu Sarajeva.