Općina Novi Grad Sarajevo sufinansira 29 početnika u biznisu
U zgradi Općine Novi Grad Sarajevo danas je potpisano 29 ugovora o sufinansiranju troškova početnika u biznisu. Ugovore sa poduzetnicima potpisala je sekretar općinskog organa državne službe Nejra Smajić Šahić.
Ova podsticajna mjera provodi se kontinuirano od 2018. godine s ciljem podrške privredi i zapošljavanju. Kroz ovaj vid podrške razvoju privrede, do sada je prošlo više od 500 početnika u biznisu, te je iz budžeta Općine Novi Grad Sarajevo do sada izdvojeno više od 1.300.000 KM za ovu mjeru, a uz to je početnicima u biznisu pružena kontinuirana informativno savjetodavna podrška.
Na taj način Općina nastoji da pomogne stanovnicima koji žele da sami sebi osiguraju radno mjesto, registrovanjem obrtničke, ugostiteljske ili druge vrste djelatnosti, sufinasiranjem troškova u iznosu od 7.200 KM tokom dvije godine kontinuiranog poslovanja.
Sekretar općinskog organa državne službe Nejra Smajić Šahić čestitala je obrtnicima na iskoraku za samostalni biznis uz želju da ostvare ono što su htjeli.
“U vrijeme kada se sve više mladih odlučuje da napusti Bosnu i Hercegovinu mi smo zaista ponosni što možemo da vam pružimo ovaj vid podrške za sve one koji su se odlučili da nastave svoj rad i svoje djelovanje u našem gradu i u našoj Općini. Shodno inflatornim kretanjima nastojali smo da povećamo ovaj iznos finansijskih sredstava na mjesečnom nivou”, kazala je Smajić Šahić.
Dodala je da Općina kroz Odluku o poticajima privredi i zapošljavanju izdvaja značajna sredstva za različite oblike mjera kojim se podržavaju privrednici i samostalni poduzetnici. U ovoj godini za tu namjenu planirano je u budžetu oko 2.150.000 KM.
Shodno uslovima Javnog poziva objavljenog od 18. aprila 2023. godine bitno je napomenuti da je Javni poziv za ovu godinu otvoren do 31. decembra 2023. godine, za sve one koji registruju djelatnost u tekućoj 2023. godini, te se kontinuirano primaju zahtjevi početnika u biznisu.
Poduzetnik Ervin Brkanić, kazao je kako je dugo radio za mnoge privatne firme gdje nije bio zadovoljan, danas je uspješan poduzetnik na poslovima nabavke i ugradnje opreme za bazene, fontane, welness centre i sl.
“Odlučio sam da odem u Njemačku 2017. godine gdje sam proveo četiri godine i gore sam bio duševno nezadovoljan, uvijek sam se osjećao strancem. Zato sam odlučio da se sa svojom porodicom vratim u Sarajevo i pokrenem svoj vlastiti biznis. Najviše me privlačila djelatnost koja se bavi uljepšavanjem ambijenta našim turistima koji dolaze da obiđu Sarajevo, kako bi mogli tokom boravka da uživaju”, kazao je Brkanić.
Dženita Uštović, napustila je posao u državnoj službi i danas je uspješna vlasnica krojačke radnje ”Dženi” za prepravku i popravku odjeće.
“,Otvorila sam malu krojačku radnju za prepravke i popravke odjeće. Napustila sam državni posao zbog mobinga i lošeg ponašanja ljudi. Godinama sam sanjala da svoj san pretvorim u javu i nisam se nimalo pokajala. Mnogi su bili skeptični zbog moje odluke, međutim, ja sam bila sigurna u ovo i drago mi je što sam to pokazala i dokazala”, istakla je Uštović.