Otvorenje izložbe “Naši identiteti” 1. novembra u Historijskom muzeju BiH
Otvorenje izložbe umjetničkih radova pod nazivom “Naši identiteti” biće upriličeno u petak, 1. novembra, s početkom u 18.00 sati u Historijskom muzeju Bosne i Hercegovine. Postavka je rezultat kreativne saradnje stručnjaka po iskustvu i stručnjaka po profesiji, te se bavi temom identiteta u kontekstu mentalnog zdravlja, kao i izazovima s kojima se osobe suočavaju kada je riječ o mentalnom zdravlju.
Udruženje “Tavan” je zajednica stručnjaka koji djeluju sa ciljem ukazivanja na probleme stigmatizacije, nedovoljno razvijene psihološke prakse i površnog, jednodimenzionalnog pristupa mentalnom zdravlju.
“Savjetodavnim radom, podrškom, edukacijom, istraživanjima i umjetnošću želimo pružiti drugačiji pogled na drugačija iskustva. Naša vizija je društvo u kojem svi imaju jednaka prava, prilike i mogućnosti da nesmetano i dostojanstveno žive i razvijaju se do svog punog potencijala. Stručnjaci po iskustvu su osobe koje imaju proživljeno iskustvo izazova s mentalnim zdravljem ili se trenutno suočavaju sa iskustvom izazova sa mentalnim zdravljem, dok su stručnjaci po profesiji osobe educirane za pružanje podrške, uglavnom iz oblasti pomagačkih djelatnosti. Osoba istovremeno može biti stručnjak po iskustvu i stručnjak po profesiji”- saopćeno je iz Udruženja “Tavan”.
Izložba se realizira u sklopu projekta “Izađi iz svoje kutije” koji provodi Udruženje “Tavan” a koji je podržan od Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 – ReLOaD2, koji finansira Evropska unija (EU), a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), sufinansiran od Općine Centar.
Radovi koji će biti izloženi na izložbi nastali su kroz zajednički rad učesnika i facilitatora, kroz pet modula umjetničkih radionica, koji su provedeni u periodu od maja do oktobra 2024. godine.
Tokom modula učesnici su se bavili temom identiteta, a proces rada kroz module je uključivao korištenje – fotografije i kolaža, predmeta i boje, riječi i priče, te osmišljavanje i kreiranje finalnih radova, uz prateće narative. Na radionicama je učestvovalo ukupno 37 osoba, od čega su nastala 24 finalna rada na velikim formatima. Neki od učesnika su odlučili da svoje identitete predstave zajedno, u okviru jednog rada, dok su drugi radili pojedinačno. Važno je napomenuti da su svi radovi nastajali kolaborativno unutar grupe, uz podršku facilitatora.